Przypadki zatruć psów w Krakowie i Bydgoszczy
Gdzie jest najbardziej niebezpiecznie? W Krakowie zagrożone są okolice ulic Rusznikarskiej, Wybickiego, Krowoderskich Zuchów, Batalionu "Skała" AK, Park Krowoderski oraz Osiedle Dywizjonu 303. Dodatkowo, dwa psy z objawami zatrucia trafiły do lecznicy po spacerze wzdłuż ulic Pilotów i Brodowicza.
Podejrzane substancje znaleziono także na osiedlu Avia przy Orlińskiego – rozsypane ziarno zmieszane z trującymi środkami znajdowało się pod karmnikiem dla ptaków.
W Bydgoszczy i okolicach Białych Błot weterynarze informują o kiełbasach naszpikowanych trutką na szczury, co stanowi śmiertelne zagrożenie dla czworonogów.
Objawy zatrucia u psów
Najczęściej stosowaną substancją jest trutka na szczury zawierająca pochodne kumaryny, która zaburza proces krzepnięcia krwi. Objawy zatrucia mogą pojawić się dopiero po 3-5 dniach od spożycia, co utrudnia szybkie rozpoznanie problemu.
W początkowej fazie zwierzak staje się apatyczny, traci apetyt, może wystąpić ogólne osłabienie. Później pojawiają się wymioty, krew w kale i moczu, wybroczyny, krwawienia z nosa i dziąseł.
Co robić w przypadku podejrzenia zatrucia?
Jeśli od momentu spożycia trutki minęło mniej niż dwie godziny, można sprowokować wymioty przy pomocy specjalistycznych kropli lub zastrzyku, dostępnych w gabinetach weterynaryjnych. Dodatkowo można podać węgiel aktywny (3-5 g na kg masy ciała), który ograniczy wchłanianie toksyn.
Należy jednak natychmiast udać się do weterynarza, ponieważ węgiel i wymioty to jedynie środki dorażne.
Jak chronić swojego psa?
- Unikaj podejrzanych miejsc – szczególnie tam, gdzie zgłaszano zatrucia.
- Obserwuj swojego pupila podczas spacerów, aby zapobiec spożywaniu resztek jedzenia.
- Zgłaszaj podejrzane znaleziska – jeśli zobaczysz nietypowe jedzenie, ziarno o dziwnym kolorze, natychmiast zgłoś to do straży miejskiej lub policji. Nie dotykaj substancji gołymi rękami.
- Dokumentuj sytuację – zrób zdjęcie podejrzanego miejsca lub substancji.
Apel policji
Policja apeluje o przekazywanie wszelkich informacji dotyczących trucizn. Im więcej danych uda się zebrać, tym łatwiej będzie zidentyfikować sprawców i zapobiec kolejnym tragediom.
Celowe trucie zwierząt to nie tylko bestialski akt okrucieństwa, ale także przestępstwo. Bądźmy czujni, dzielmy się informacjami i reagujmy natychmiast, gdy zauważymy zagrożenie.