Kolejny przypadek wścieklizny w Polsce
Wścieklizna jest niebezpieczną chorobą zakaźną, która może dotknąć zarówno zwierzęta, jak i ludzi. Choroba ta prowadzi do zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego, co zazwyczaj kończy się śmiercią. Zakażenie wirusem wścieklizny następuje najczęściej poprzez ugryzienie przez chore zwierzę, choć kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą również może prowadzić do infekcji.
- Ognisko wścieklizny stwierdzono u padłego kota w miejscowości Dłużniów, gmina Dołhobyczów, powiat hrubieszowski, województwo lubelskie. Ognisko wścieklizny jest oddalone ok. 2 km od granicy z Ukrainą – czytamy w komunikacie.
Obecność wścieklizny na terenie powiatu hrubieszowskiego, tak blisko granicy z Ukrainą, budzi niepokój, ponieważ granice stanowią potencjalne źródło przenikania wirusa z innych krajów.
Obowiązek szczepienia psów
Główny Lekarz Weterynarii przypomina również o obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowi temu podlegają wszystkie psy, które ukończyły 3. miesiąc życia. Posiadacze psów mają 30 dni od ukończenia przez zwierzę trzeciego miesiąca życia, aby poddać je szczepieniu, a następnie są zobowiązani do regularnych szczepień co 12 miesięcy.
Niezastosowanie się do tego obowiązku może nie tylko prowadzić do odpowiedzialności prawnej właścicieli, ale także zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się tej śmiertelnej choroby. Regularne szczepienia są kluczowe, aby zapobiec rozwojowi wścieklizny zarówno u zwierząt domowych, jak i dzikich, które mogą przenosić wirusa.
Znaczenie profilaktyki i odpowiedzialności
W obliczu kolejnych ognisk wścieklizny w Polsce, profilaktyka staje się kluczowa. Właściciele zwierząt powinni nie tylko zadbać o regularne szczepienia swoich pupili, ale także zachować ostrożność w kontaktach z dzikimi zwierzętami oraz nieznajomymi zwierzętami domowymi. Szczególnie ważne jest to na terenach przygranicznych, gdzie ryzyko przenikania wirusa może być większe.
Ochrona zdrowia zwierząt oraz ludzi zależy w dużej mierze od świadomości społecznej oraz konsekwentnego przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania chorób zakaźnych. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń dotyczących kontaktu z zakażonym zwierzęciem, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii lub odpowiednimi służbami.